
Panele laminowane
Podłogi laminowane stanowią bardzo interesującą alternatywę do drewnianych parkietów. Z pozoru i wizualnie sprawiają wrażenie, jakby niczym nie różniły się od tradycyjnych desek, jednak w rzeczywistości ich budowa jest całkiem inna. Ich wielkim atutem jest bardzo atrakcyjna cena w stosunku do wysokiej jakości produktów.
Jeżeli zależy nam na dokładnym poznaniu właściwości paneli laminowanych, to powinniśmy się dokładniej przyjrzeć ich budowie. Składa się na nią warstwa podkładowa wykonana z papieru przeciwprężnego. Spełnia ona funkcję regulowania naprężęń, które pojawiają się w trakcie procesu laminowania. Następną warstwę stanowi płyta nośna. Zazwyczaj jej budulec to płyta HDF, materiał drewnopochodny, który jest wytwarzany ze sprasowanego włókna drzewnego. To za sprawą płyty nośnej spotykamy się z wyjątkowo dużą wytrzymałością charakterystyczną dla podłóg laminowanych. Jeśli jesteś zainteresowany szerszymi informacjami na ten temat, to zapraszamy do zapoznania się z zebranymi u nas artykułami na temat paneli podłogowych.
Panele laminowane wyglądają bardzo podobnie do naturalnych desek dzięki filmom dekoracyjnym. Jest to rodzaj specjalnych nadruków, które posiadają w swoim składzie żywice melaminowe. Tą metodą możliwe jest uzyskanie różnych odcieni podłóg, wyróżniających się dodatkowo interesującą teksturą. Ostatnia już warstwa chroni panele przed ścieraniem. Potocznie nazywa się ją warstwą overlay, a o jej grubości decydują konkretne wytyczne narzucone przez danego producenta. To grubość ostatniej, ale jakże ważnej warstwy decyduje o klasie ścieralności. Zależna jest ona od tego, ile zawiera korundu, tzn. minerału o podobnych właściwościach do diamentu.
Rodzaje paneli podłogowych laminowanych
Panele podłogowe laminowane dzieli się ze względu na kilka parametrów. Zazwyczaj patrzymy na ich grubość. Najpopularniejszy jest model paneli o grubości 8 mm. Oprócz tego możemy spotkać panele o grubościach 14 mm, 12 mm, 10 mm, 7 mm, 6 mm.
Biorąc pod uwagę pozostałe właściwości paneli, wymienia się także panele pod kątem klasy ścieralności. W chwili obecnej producenci proponują 6 klas ścieralności paneli: AC1, AC2, AC3, AC4, AC5 i AC6. Najczęściej jednak można spotkać panele o klasie ścieralności minimum A3. Jest to świadectwem tego, że nieopłacalna jest produkcja klas niższych. Jeśli chcemy mieć pełne właściwości paneli do podłóg często użytkowanych, to najlepiej postawić na produkty z oznaczeniem AC4.
Panele podłogowe pod ogrzewanie
Panele laminowane mogą być spokojnie stosowane pod ogrzewanie podłogowe. Najlepiej szukać takiego modelu, który jest specjalnie przeznaczony pod ogrzewanie podłogowe. Bardzo ważne jest wówczas ułożenie specjalnego podkładu, którego funkcję spełnia np. pianka poliuretanowa bądź mata korkowa.
Panele pod ogrzewanie nie różnią się od tradycyjnych paneli laminowanych. Dlatego też sposób ich układania raczej nas nie zaskoczy. Jeśli zdecydujemy się na panele pod ogrzewanie podłogowe powinniśmy koniecznie przywiązać wagę to prawidłowego montażu samego ogrzewania i jego położenia. Ma on być rozprowadzony po całej podłodze.
Zapoznaj się bliżej z ofertą naszego sklepu i wybierz idealne panele dla siebie.
W naszej ofercie znajdziesz drzwi wewnętrzne takich producentów jak:
Masz pytania o ofertę zadzwoń 56 46 11 688
lub