podlogi-drewniane-concept-studio

Podłogi drewniane

Drewno to klasyka. Jest materiałem w pełni naturalnym, eleganckim oraz trwałym. Z tego powodu chętnie go używamy do tworzenia podłóg. Drewniana podłoga od dawna jest uważana za synonim luksusu oraz oznakę dobrego gustu. Znakomicie prezentuje się ona np. w salonie, gabinecie czy pokoju dziennym. Zanim podejmiemy decyzję o wyborze konkretnej podłogi drewnianej, powinniśmy zapoznać się z ich poszczególnymi rodzajami, cenami danych modeli oraz właściwościami konkretnych gatunków drewna. Oprócz tego należy mieć wiedzę na temat tego, jak taką podłogę utrzymać, jak często konieczne jest jej lakierowanie oraz cyklinowanie parkietu.

Podstawowe rodzaje podłóg drewnianych

Do najbardziej popularnych rodzajów podłóg drewnianych należą ich trzy rodzaje. Stanowią one konstrukcje o największej trwałości, a przy tym charakteryzują się uniwersalnym wyglądem. Należą do nich:


Mozaika parkietowa

Ten rodzaj drewnianej podłogi stanowi efektywną konstrukcję, mogącą przybierać bardzo różne wzory. Kupuje się je w formie niewielkich elementów, które są przymocowane do siatki lub papieru. Potem przykleja się je bezpośrednio do przygotowanego podłoża. Poszczególne części takiej mozaiki mogą się składać z jednego albo kilku różnych gatunków drewna. Bardzo wiele w wyborze tego rodzaju podłogi zależy od naszych indywidualnych zapotrzebowań oraz preferencji. Najczęściej do zakupu proponowane są podłogi z jednego bądź dwóch gatunków drewna, ale jeśli zależy nam na czymś innym, to możemy kupić podłogę na specjalne złożone wcześniej zamówienie. W przypadku decyzji o zakupie na zamówienie należy najpierw pokazać indywidualny projekt podłogi. Barwy oraz kształty takiej podłogi są zależne wyłącznie od naszej kreatywności i naszego gustu.
Jeśli bierzemy pod uwagę montaż mozaiki parkietowej, to powinniśmy wziąć pod uwagę także jej istotne wady. Jedną z nich jest nieduża grubość danych elementów (od 10 do 14 mm). W związku z tym taka podłoga nie powinna być zbyt często odnawiana ani zbyt głęboko cyklinowana. Problem stanowi również możliwość rozsychania jej danych elementów (często zdarza się to przy tańszych mozaikach). Taka rozeschnięta mozaika nie prezentuje się niestety efektownie, zaś w szczeliny łatwo dostają się wilgoć oraz trudne do usunięcia zabrudzenia.

Drewniany parkiet tradycyjny

Tradycyjny parkiet drewniany jest złożony w grubych desek, które są wyposażone w pióra oraz wypusty. Grubość pojedynczych klepek oscyluje pomiędzy 16-22 mm, a ich długość waha się od 250 do 500 mm. Deski drewniane w takim tradycyjnym parkiecie wyróżniają się eleganckim, uniwersalnym wyglądem oraz dużą żywotnością. Oprócz tego gwarantują one wysoki poziom izolacji akustycznej oraz cieplnej. Niewątpliwym atutem naturalnego drewna jest również fakt, że można się po nim przemieszczać gołymi stopami i jest ono bardzo miłe w dotyku.
Duża grubość klepki pozwala na wielokrotne cyklinowanie. Całość konstrukcji jest bardzo odporna na odkształcenia, a poza tym można ją stosować na rozmaitych podłożach. Parkiet tradycyjny stanowi konstrukcję o niezwykle szerokim przeznaczeniu użytkowym, ponieważ może być wykonany z rozmaitych gatunków drewna.

Parkiet lamelowy

Głównym atutem tego typu podłogi jest połączenie jej efektywnego wyglądu z atrakcyjną ceną. Warto mieć na uwadze, że parkiet lamelowy może wyjść nawet o połowę taniej od jego tradycyjnego odpowiednika. Dzięki zachęcającym cenom parkiety lamelowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem.
Lamele z powodzeniem imitują tradycyjne droższe parkiety, różnią się jednak budową. Elementy, które standardowo wynoszą pomiędzy 200 a 500 mm w przypadku lameli mają tylko od 10 do 14 mm grubości. Warto wiedzieć, że im cieńsze będą drewniane elementy, tym mniej będziemy w stanie wykonać cyklinowań. To zaś świadczy o tym, że żywotność takiego produktu będzie mniejsza.
Oprócz tego należy pamiętać, że deszczułki parkietu lamelowego nie są wyposażone we wpusty ani w wypusty. Dane elementy są ze sobą połączone na styk, co może się wiązać z powstawaniem odkształceń. Jeśli chcemy temu zapobiec, to powinniśmy stawiać na parkiety z twardego drewna, które będzie odporne na odkształcenia. Zwykle jako rozwiązanie w tej sprawie wybiera się parkiety z dębu lub niektórych gatunków drewien egzotycznych, np. doussie, teak.

Postaw na parkiety lamelowe dostępne w naszej ofercie. Wszystkie proponowane przez nas produkty są najwyższej jakości, wyróżnia je trwałość oraz solidność. Wykonywane są z dbałością o wszystkie szczegóły. Gwarantujemy atrakcyjne ceny oraz profesjonalną współpracę.

W naszej ofercie znajdziesz drzwi wewnętrzne takich producentów jak:

Masz pytania o ofertę zadzwoń 56 46 11 688

lub